Для приживлювання та гарного урожаю потрібно дотримуватися правильної інструкції з агротехніки посадки та вирощування хурми, на сайті Агросила, ви можете придбати, якісні та здорові саджанці хурми, з професійного розсадника вирощені в Україні та акліматизовані, а також ознайомитись з основними правилами посадки та догляду за хурмою.

Хурма – відома в Україні більше ніж 40 років. За цей проміжок часу уже мали рости цілі сади цієї дивовижної культури. Натомість зустрічається вкрай рідко. І не тому, що не хватає посадкового матеріалу, його наразі продають майже у кожному розсаднику, (птання про якість і походження цього матеріалу). А тому, що бракує інформації про правильну посадку та вирощуванню, а основне завдання, як правильно підібрати саджанці потрібного сорту і привиті на потрібній морозостійкій підщепі. Інформації в інтернеті багато проте вона часто протирічна і не відповідає дійсності. Продавці стараються описати агротехніку у «рожевих» тонах (морозостійкість за 30, хвороб та шкідників немає і т.д. і т.п.) У деякій мірі інформація правдива, але стосується конкретного регіону вирощування та лише певних сортів. Що підходить для півдня країни не підходить для півночі. 

В загальному всі сорта поділяються на три види:  Віргінські, Кавказькі та Східні, а токож гібриди тобто схрещені між двома видами.

Види та характеристики сортів хурми:

Сорти східної хурми масово культивується по світі. Мають найбільші та найсмачніші плоди які ми купуємо на протязі зими на ринках, чи супермаркетах, але їхня морозостійкість найнижча серед інших видів.

Кавказька хурма займає середнє місце по морозостійкості, плоди дуже маленькі, до 2 см. в діаметрі, майже повністю заповнені насінням, до 10 шт. у плодові. Тому не використовується в селекції. Насіння її теж не бажано використовувати у вирощуванні підщепи, так як саджанці на такій підщепі часто гинуть навіть у південних регіонах. (Відкриємо один секрет більшість саджанців, реально щепленої хурми, що продаються в Україні вирощені в Грузії саме на кавказькій підщепі та завезені в Україну, для Грузії ця підщепа є підходящою але вона дуже ніжна і тяжко переносить пересадку тому є велика рідкість коли такі дерева приживлюються, але навіть якщо вони розпустились часто на наступний рік такі дерева або вимерзають або пропадають). 

Віргінська, завдячуючи цьому виду, хурма почала просуватися на північ. Плоди у неї смачні та ароматні, у диких  сінцевих форм плоди в середньому 20 гр, у сортових бувають і до 100 гр. Сіянцеві морозостійкі форми хурми особливо з північніших штатів Америки, найкраще підходять в якості підщепи для щеплення сортових форм хурми в Україні.

Гібридна форма Схрещені віргінські і східні хурми, найперспективніша для України є сорта які виведені в результаті схрещування віргінських і східних сортів. В Україні давно ведеться робота по схрещуванні хурми віргінської зі східною, результатом якої появились сорти з досить великими плодами до 150 гр. та хорошим рівнем морозостійкості (Дар Софіївки). Приємно відзначити, що найкращі світові здобутки в цьому напрямку зробив наш земляка Дерев’янко В. М.

Важливо: по типу запилення хурма поділяюється на самозапильні (патернокапія завязування плодів без запилення) і сорта які потребують запилювача, тому для цих сортів потрібно висаджувати поряд сорта хурми які є запилювачами для певного сорту. Розумно купити кілька саджанців хурми таких сортів, які будуть запилювати один одного.

Терміни посадки:

  • Найкращий термін для посадки хурми осінню з середини жовтня за умови, що деревина повністю визріла і до кінця листопада, весною можна садити як тільки розмерзається земля і до кінця квітня. Ми рекомендуємо саджанці купити пізньої осінню, але висадити на постійне місце весною, це зменшить ризик підмерзання. Для збереження саджанець посадити у горщик з дренуванням, піділляти та у підвал. Але при осінній посадці обов'язково перед настанням сильних морозів обмотати саджанець агроволокном, тільки не пльонкою чи клейонкою щоб саджанець як настане потепління не випрів. 
  • Весняна посадка виключає ризтк підмерзання але головне правильно зберегти саджанець. Ви можете замовити весною саджанці у нашому розсаднику на сайті Агросила осінню або весною.
  • Щоб зорієнтуватися в можливих пізніх термінах осінньої посадки, пам'ятайте – рослині потрібно близько місяця для вкорінення, при температурі ґрунту близько +10С°, тобто за 25-30 днів до настання постійних мінусових температур. Але якщо ви боїтесь, щоб молоді дерева не підмерзли чи якісь інші неблагополучні фактори не вплинули на ваші саджанці, то рекомендуємо здійснювати посадку ранньою весною до розпускання бруньок, тоді дерева краще вкорінюються і земля більш насичена вологою.

Місце посадки:

Перед посадкою саджанців вам потрібно правильно вибрати місце для посадки саджанців хурми. Місце під посадку вибрати з південного боку, захищене від холодних вітрів. Першу зиму при осінній посадці постаратися надійно укрити саджанці перед морозами агроволокном.

Пам’ятайте, ця плодова культура полюбляє і світло, тепло і вологу. Саджанці хурми потрібно висаджувати таким чином, щоб вони були захищеними від північних вітрів і протягів. Низина — не найкраще місце для дерев хурми, вони люблять теплий ґрунт. Але головне, хурма не любить затінення, підійдуть тільки повністю відкриті сонячні місця.  Візьміть до уваги і те, що хурма вологолюбиве.

Особливості посадки саджанців хурми

Хурма тяжко переносить пересадку, тому з саджанцями хурми потрібно дуже обережно поводитись, не можна допустити щоб у них не підсохли коріння однак в дуже вологому і теплому приміщенні вони можуть випріти. Але ви можете легко упевнитись в тому, що саджанець здоровий потрібно взяти і пошкрябати коріння, або просто сікатором зробити зріз якогось кореня, якщо він всередині білий значить саджанець здоровий і приживеться, але якщо ви виявили Що корінь всередині сірий або чорний це означає, що саджанець або пересушений або випрівший, такий саджанець не приживеться. Ми рекомендуєм наші саджанці перевіряти зразу після отримання.

Правила посадки

  • Між деревами дотримуватись дистанції мінімум 2 метри;
  • При посадці обов’язково полити ямку;
  • Місце щеплення саджанця при посадці повинно бути на рівні або трохи вище землі, коріння потрібно рівномірно розправити, при засипанні саджанця верхній шар землі (з ями, яку викопали) кидаємо на коріння, оскільки він багатший на поживні речовини, а нижній – на верх ями, і знову поливаємо і добре утрамбовуємо посаджений саджанець.
  • Посадкову яму за бажанням можна удобрити органічними добривами: курячий послід, перепрілий гній, і т.д, для цього викопується глибока яма 80-80см, добрива засипаються на дно ямки потім обовязково засипається шаром грунту десь 20см, і потім висаджується саджанець, якщо ви добре підживили посадкову яму, то 2-3 роки під молоді саджанці можна добрива не вносити.

Обов'язкове вкорочування саджанців з ВКС для кращого приживлювання 

  • Оскільки хурма тяжко переносить пересадку для зменшення стресу і кращого приживлювання ранньою весною потрібно вкоротити посаджені саджанці хурми мінімум наполовину або 50см, від землі, не потрібно переживати, що ви спортите саджанці для прикладу при промисловій посадці хурми в Італії саджанці вкорочують до 20см, від землі.
  • Вкорочування проводиться для кращого приживлювання і набору зеленої маси в перший рік посадки саджанців хурми, це полегшить стрес після пересадки і процес приживлювання оскільки зменшується об'єм деревини для транспортування поживних речовин.
  • Зріз проводять під бруньку з нахилом, місце зрізу рекомендується обробити садовим варом.
  • Розпускання хурми в перший рік посадки буває по різному, це залежить від стресу після пересадки, тому деякі саджанці розпускаються вже в середині травня, а деякі можуть розпуститися в середині літа, тож якщо деякі дерева не розпускаються до початку літа не поспішайте викидувати дерево, ми радимо вам ще сильніше укоротити стовбур, адля впевненості ви можете пошкрябати стовбур вище місця щеплення, якщо деревина зелена значить це дерево ще живе і йому потрібний більший час для приживлення.

Догляд за хурмою:

  • У перший рік висадки обов’язково потрібний регулярний полив, а також проводити рихлення і мульчування землі навколо саджанця.
  • Перед розпусканням і цвітіння потрібно обробити дерева від грибкових захворювань препаратами на основі міді, Чемпіон, Косайд, Медян Екстра і т.п;
  • Навколо молодих саджанців пристовбурні кола радіусом 50см, розпушують та прополюють ;
  • Регулярний полив саджанців хурми в вперший рік посадки;
  • Обов’язкові рекомендації для початківців: Рясний полив на протязі першої половини вегетації – до половини розміру зав’язі плодів.  Спілі плоди можуть довго триматись після морозів споживатись свіжими прямо з дерева. Надзвичайно смачні сушені та в’ялині. У цьому великий плюс сортів з невеликими плодами. Сушити можна просто підвішеними на горищі невеликими гіллячками разом з плодами. Крупноплідні сорти зриваються у стані характерного забарвлення, ставляться у прохолодне місце на дозарювання. Зберігатись можуть до кількох місяців. 
  • Своєчасна формуюча та санітарна обрізка крони;
  • Захист та профілактика шкідників та хвороб;

Підживлення хурми

  • Органічні добрива: курячий послід, перепрілий гній, садовий компост, вносять раз у два-три роки у пристовбурні кола навесні та влітку. Якщо пристовбурні кола засіяні травою, то органічні підживлення можна взагалі не вносити.
  • Мінеральні підживлення. Весна і до середини літа – час для внесення добрива із переважанням азоту. Друга половина літа та осінь: використовуйте добрива із калієм та фосфором;

Формування крони хурми та щорічна обрізка 

Коли обрізати хурму?

  • Першу обрізку краще всього проводити навесні, як можна раніше, до початку сокоруху. 
  • До кінця жовтня роблять обрізку поламаних, слабких пагонів, які занадто загущують крону.
  • Хурма плодоносить на свіжих пагонах які розпускаються і в середині чи кінці травня пускають жовті квіти.
  • Обрізати хурму у морози – не можна.
  • Обрізку проводять щороку. Це покращує якість плодів, та забезпечує здоров'я дереву.

Полив саджанців хурми

  • Молоді саджанці поливають у міру підсипання ґрунту у перші 2-3 роки.
  • Дорослі дерева потребують регулярих рясних поливів собливо якщо вони, закладені плодами, для прикладу в природних зонах де росте хурма випадає в три рази бідьше опадів ніж в Україні.

Обробки від шкідників і хвороб

До розпускання бруньок та після листопаду – проводять профілактичні обробки сумішшю препаратів із фунгіциду та інсектициду від хвороб та шкідників. Тому якщо ви хочете мати здорові дерева і плоди – не нехтуйте обприскуванням. Не чекайте поки дерева захворіють, обробляйте профілактично. Сучасні препарати для обробки плодових дерев мають широкий спектр дії, одночасно захищають від шкідників і хвороб. Важливо не упустити момент, і виконати обробку вчасно. 

Підготовка хурми до зими

Неморозостійкі сорта рекомендовано укривати на зиму агроволокном. Молоді саджанці, краще обернути агроволокном, і стовбур і крону.