Основне при посадці хвойних і будь яких дерев це: якісні та здорові саджанці. Розсадник Агросила пропонує якісні та здорові хвойні рослини різного віку та розміру в контейнерах та свіжокопані з комом. Для того щоб у ваші рослини гарно прижилися та розвивались рекомендуємо ознайомитись з основними правилами посадки та догляду за ними.

Безперечною перевагою хвойних рослин, відповідно до їхньої краси, є стійкість до несприятливих погодних та екологічних умов. Туї, сосни, ялини, кипарисовики, тиси, ялівці та інші представники численного вічнозеленого племені на відміну від листяних та квітучих рослин виглядають цілий рік. Адже вони не тільки декоративні цілий рік, а й мають фітонцидні властивості, очищають повітря, благотворно впливають на організм людини, даруючи йому здоров'я. Однак думка, що хвойні абсолютно невибагливі і не потребують догляду, не відповідає дійсності. Для того щоб хвойні рослини відчували себе комфортно, потрібно дотримуватися певних правил щодо їх посадки, розташування, поливу, підживлення, обрізки та укриття на зиму.

Вирішивши посадити на ділянці хвойники, потрібно обов'язково взяти до уваги той факт, що хвойні рослини - відомі «сонцелюби», особливо це стосується модрин, сосен, ялин, ялиць і ялівців. Вони можуть рости і в легкій півтіні, але небажано розташовувати рослини в повністю позбавлених сонячного світла ділянках саду. Менш вимогливі до світла тиси, туї і кипарисовики. Увага: обов'язково при виборі місця посадки потрібно враховувати особливості певного сорту хвойної рослини.

Друга, не менш важлива, «вимога» хвойників - вибір грунту. Практично всі віддають перевагу пухким, досить зволоженим ґрунтам із кислотністю  від рН 3.5 до 5.5. Майте на увазі, що хвойні рослини не люблять високого вмісту органіки в грунті, більше того, вона може бути для них згубна. Оптимальний склад грунту: легкі супіски або суглинки з обов'язковим внесенням при посадці дернової землі, торфу і піску в пропорції 2х1х1. Менш вимогливі до вологості грунту сосни, ялини та ялівці.

Оптимальні терміни посадки: оптимальний період посадки врання весна, літо або осінь, щоб рослина встигла розвинути кореневу систему після пересадки до настання холодів.

Посадка: Для того, перед посадкою рекомендуємо звільнити ґрунт від бур'янів особливо багаторічних, удобрити поживними речовинами (чорнозем або будь-який здоровий гумусовий темний луговий/садовий ґрунт). Але найбільша перевага купівлі рослин в горщику в тому, що їх можна висаджувати, з березня по грудень - навіть у самі спекотні дні літа. Найголовніше в посадці  ретельна підготовка субстрату для посадки, хвойні рослини полюбляють кислий торф з кислотністю рН 4-5. Тому лужні ґрунти рекомендуються підкислювати. Це можна зробити за рахунок мульчування навколо пристовбурного кола рослини подрібненою корою сосни звичайної та хвойного гілля, зібраного в будь-якому прилеглому лісі і органікою з кислою реакцією.

Мінеральні добрива: біля пристовбурних кіл проводиться підживлювання добривами (з мікроелементами) навесні - азотними, влітку - фосфорними, серпень - вересень - калійними добривами. Хвойні з вдячністю відгукується на внесення мінеральних і органічних добрив. 

Універсальні правила посадки хвойників:

  • розміри посадкової ями повинні в 2 рази перевершувати розміри кореневої системи;
  • яму потрібно наполовину заповнити родючою сумішшю (див. вище);
  • саджанці при посадці слід засипати тією ж сумішшю;
  • ні в якому разі не можна заглиблювати в грунт кореневу шийку: рослина не приживеться, засохне і загине.

Запам'ятайте! Перед посадкою хвойні саджанці потрібно гарненько зволожити, а після посадки рясно полити.

Головні складові догляду за хвойними рослинами після посадки - помірний полив у міру необхідності, прополка і мульчування.

Необхідно відзначити, що хвойні рослини погано переносять перезволоження грунту - це може спровокувати гниття і відмирання коренів і привести до загибелі рослини. Тому щоб уникнути в майбутньому таких негативних наслідків, при посадці в ідеалі потрібно зробити дренаж ділянки, або зробити дренаж посадкової ями. 

Полив потрібен в основному молодим рослинам протягом перших 3 років після посадки в розрахунку 10 - 15 л води на 1 кв. м грунту. У посушливий період саджанці слід поливати не частіше 1 разу на тиждень (вранці), а у вечірній час проводити дощування крони - хвойники відгукуються на таку увагу до своєї «персони» швидким і густим розгалуженням. Не забудьте щедро (але в міру!) полити рослину перед зимівлею: це наситить коріння необхідною вологою під час «зимової сплячки».

Хороший ефект для створення хвойникам сприятливого мікроклімату дає мульчування: зберігає необхідну вологу і підтримує стабільну температуру в зоні росту коренів, не дає пересихати грунту, блокує ріст бур'янів і сприяє розвитку корисних бактерій в грунті. Замульчувати прикореневу зону допоможе: опале листя, подрібнені шишки, соснова кора, тріски, тирса.

Після поливу молодим саджанцям (перші 2 - 3 роки) необхідно неглибоке дбайливе розпушування грунту до 6 см: це сприяє насиченню ґрунту киснем і зміцнює кореневу систему рослин. Але слід дотримуватися особливої ​​обережності із саджанцями ялівцю, у яких коренева система поверхнева.

Не слід залишати без уваги регулярну боротьбу з бур'янами - ретельну прополку: бур'яни потрібно видаляти вчасно і сумлінно, так як вони є каталізаторами розвитку захворювань, залучають шкідників, затуляють рослинам світло і «забирають» корисні речовини і добрива. Хімічні препарати для боротьби з бур'янами потрібно застосовувати дуже акуратно і тільки в разі крайньої необхідності. Тому краще не допускати появи пишних заростей бур'янів біля рослин. Прополку прикореневої зони та прилеглої до хвойників території краще проводити після поливу перед мульчуванням.

Не бажано забувати і про таку умову догляду, як підгодівля. Добриво для хвойних вносять навесні і до середини літа. Оптимальний вид добрива - компост (3 - 5 кг на 1 кв. м); непоганий варіант - біогумус (його можна купити в спеціалізованих магазинах).

Запам'ятайте! Хвойні рослини, за великим рахунком, особливо і не потребують підгодівлі та добрив (хіба що перші 2 - 3 роки), тому «краще недогодувати, ніж перегодувати», так як надлишок добрив може призвести до загибелі рослини. Ні в яком разі не можна вносити азотні добрива!

Особливої ​​уваги заслуговує питання підготовки хвойників до зими і сама зимівля. Хвойні рослини в основному морозостійкі ( до - 40 гр.) і добре зимують, але деякі сорт в перші 3 років життя потребують зимового укриття, яке знімається після повного танення снігу. Найлютішими ворогами хвойників взимку є не тільки морози і снігові завали, але й яскраве активне сонце ( до ранньої весни) та сухий морозний вітер. Хвоя не вимерзає, а висихає, «згоряє». Цьому сприяє і промерзання грунту, який неспроможний пропустити до коріння необхідну живлющу вологу. Тому, нагадаємо, так життєво важливо рясно полити хвойники перед «зимовою сплячкою». Не менш небезпечне для хвойних рослин взимку таке явище природи, як «крижаний дощ»: гілки покриваються кіркою льоду і під його вагою ламаються, що може призвести до загибелі дерева.

Особливо чутливі до проблеми вигорання хвої туї, тиси, кипарисовики, ялівці, канадські ялини, елітні карликові сорти і бонсаї. Проблемою для декоративних сортів може стати повна втрата декоративної форми крони. Укриття необхідно, і оптимальним варіантом є укутування білим спанбондом або світлою мішковиною. Ні в якому разі не можна використовувати плівку: рослина під нею буде «задихатися» і може загинути. Морозостійкі дорослі хвойні рослини особливого укриття не вимагають, хіба що можна ярусами закріпити на гілках лапник (знизу вгору).

Ще один небезпечний ворог хвойників взимку, крім промерзання коренів і обгорання хвої, - грибок, що вражає рослини в теплі і вологі сніжні зими. Ознака захворювання - потемніння хвої. У такому випадку хворі гілки слід негайно видалити і спалити, а рослину обробити фунгіцидами. Кращим профілактичним заходом проти появи грибка є регулярний контроль за укритими рослинами, звільнення зі снігового «полону» (заметів), щоб уникнути випрівання.

Зимівля - складний період у житті кожної рослини і хвойників в тому числі, але при правильному догляді, дотримуючись необхідних вимог, сосни, ялини, туї та інші хвойники прекрасно перезимують, зберігши здоров'я і красу.

Навесні проводиться обов'язкова санітарна обробка хвойних рослин: видаляються підмерзлі, хворі, сухі і травмовані гілки, крона дорослих дерев проріджується (раз на рік). Легка стрижка навесні корисна всім хвойним рослинам - їх крона стає густішим і рясно галузиться. Формуюча обрізка декоративних сортів проводиться навесні до початку сокоруху (кінець лютого - березень). Особливу увагу слід звернути на фасонну стрижку декоративних форм (топіари, бонсай): її слід проводити в період росту пагонів у червні - липні, поєднуючи з прищипуванням швидкозростаючих пагонів або видаленням бруньок, небажаних для формування кулястої або фігурної крони. Запам'ятайте, що після будь-якої стрижки або обрізки хвойну рослину необхідно підгодувати і рясно полити для відновлення порушеного життєвого і водного балансу, також  рекомендується обробити фунгіцидом рослини. Це забезпечить рівномірне відростання нових пагонів і захистить від грибкових захворювань.

Такі в основному головні поради щодо правильного догляду за хвойними рослинами. Сподіваємося, що наші підказки допоможуть вам виростити прекрасні дерева і чагарники, які будуть дарувати радість цілий рік.