Особливість культури
В даний час доступні сорти, які добре ростуть і дають урожай в кожному регіоні України, за умови правильного виконання агротехніки.
В нашій країні культуру вирощують у відритому грунті або в великих контейнерах, фісташку можна формувати, як дерево або невеликий чагарник, культура має потужний корінь тому відстань між деревами в саду має бути не менше 5 метрів. А при вирощуванні в контейнерах використовують великі ємності. Рослина зовсім не боїться посухи, так як зростає на кам'янистих і піщаних землях. Дуже важливо, щоб в грунті було достатньо кальцію. Дерева виростають в середньому 4-8м, в висоту в залежності від сорту і догляду.
Особливості запилення
Фісташкове дерево є однодомним, тобто за типом плодоношення поділяються на чоловічі та жіночі. Це означає, що для отримання зав'язі і плодів, необхідно перехресне запилення, для цього на ділянці забезпечують вирощування фісташки жіночого і чоловічого типу. Одне чоловіче дерево здатне запилити до 10 жіночих рослин. Посадку культур виконують групами, витримуючи при цьому необхідне для повноцінного росту відстань між рослинами в середньому 4х4 або 5х5 метрів.
Посадка фісташки
- Фісташка любить сонячне місце і велику кількість світла.
- Посадку найкраще проводити: осінню жовтень, листопад і весною березень, квітень.
- Через те, що саджанець після посадки у відкритий грунт активно формує кореневу систему, пересадку фісташка переносить хворобливо.
- Рослина віддає перевагу кам'янистий, піщаний грунт, також підійде супіщаних грунт нейтральною або слаболужною реакції. Важливо, щоб грунтові води залягали на глибині не вище 2 метрів.
- Посадкову яму готують завчасно, для цього: викопують яму, розміром 40х40см, заповнюють її на третину поживною сумішшю з: родючого грунту, перегною і піску в рівних кількостях.
- При посадці кореневу систему саджанця рівномірно розподіляють руками і акуратно засипають землею. При цьому треба стежити, щоб коренева шийка залишалася вищою за рівень землі.
- Після того як яма засипана наполовину виконують полив так, щоб земля до самого коріння добре промокла. Після того як вода повністю вбереться, засипають лунку повністю, виконують ще один полив. Щоб зберегти вологу, і не допустити утворення кірки, поверхню мульчують.
- Перші 2-3 роки саджанець потрібно ретельно утеплювати агроволокном.
Вирощування і догляд за фісташкою
Догляд за фісташкою в перший рік посадки вимагає:
- Регулярного поливу (один раз на тиждень або рідше, якщо йдуть дощі),
- Видалення бур'янів.
- Розпушування і мульчування грунту.
- Перед морозами стовбур саджанця загортають мішковиною або агроволокном.
Догляд за дорослим деревом включає:
- Полив – тільки в посушливий період, при цьому використовують до 30 літрів води;
- Підгодівлі – 3-4 рази протягом сезону: ранньою весною, в період бутонізації, в період формування плодів і після збору врожаю. Для добрива використовують мінеральні комплекси з азотом, калієм і фосфором.
- Профілактичну обробку від шкідників – ранньою весною по набуханню бруньок і після цвітіння.
- Обрізку – навесні видаляють сухі і поламані гілки, а також пагони, що ростуть усередину крони або загущають її.
- Перед морозами стовбур дорослого дерева захищають від гризунів мішковиною або агроволокном.