Яблуня: посадка, догляд, розмноження, сорти


Зміст статті:

  • Посадка яблуні
  • Формування крони та обрізка яблуні
  • Догляд за яблунею
  • Размноження яблунь
  • Сорти яблуні

«Дід садив по осені
Молоді яблуньки.
Питали онуки:
– Чи скоро будуть яблука?
– Почекайте, малі,
Дев’ять зим студених,
Дев’ять весен дружних,
Дев’ять зим да весен –
До десятої осені.
– Дідусю, а дідусь,
Сам-то доживеш?
– Сам не доживу я –
Доживуть інші,
Пом’януть добром!»

Цей прекрасний вірш Ян Райніс присвятив не менше прекрасному дереву – яблуні. Цвітіння яблуневих садів у всі часи збуджувало в людях прекрасні, щирі почуття. З появою безлічі нових сортів яблуні урожай можна отримати набагато раніше десятої осені.

Яблуня відноситься до роду яблуня, сімейства рожеві. Рослини можуть бути у вигляді дерев до 15 м і чагарників близько 4 м заввишки. Налічується близько 50 видів цього роду. Дерева яблуні мають сильнорозгалужене коріння, зазвичай розташовуються на глибині близько 1 м, але окремі корені можуть йти на глибину і до 2,5 м. У яблуні гілки діляться на плодючі, де згодом будуть плоди (яблука) і ростові. У так званих «дичок» на гілках можуть бути ще й колючки.

Смакові якості плодів різні, так само як їх колір і розмір. У плодоношення вступають по-різному, це залежить від сорту яблуні. Найбільш пізнім плодоносінням відрізняється улюблена багатьма антонівка.

В основному в садівництві використовуються 3 види яблунь:

  • Яблуня домашня, що породила величезну кількість різних сортів і садять у нас з незапам’ятних часів.
  • Яблуня китайська (сливолиста).
  • Яблуня низька.

У цій статті мова піде про домашню яблуню, бо саме цей вид вибирають для посадки більшість садівників.


ПОСАДКА ЯБЛУНІ

Садити яблуню можна навесні до розпускання бруньок або восени до настання морозів за два три місяці, що б дати дереву вкоренитися.

Вважається, що при осінній посадці саджанець краще приживається, але в нечорнозем’я переважніше навіть відкладати посадку на весну.

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_2.jpg

Готуйте ями заздалегідь з осені. Якщо садите восени, то підготуйте яму за місяць. Яма під посадку повинна бути десь близько 1 м в діаметрі і 80 см в глибину, стінки ями краще робити напівкруглі зі стрімкими краями.

Дерево яблуні любить грунт нормальної кислотності. Якщо грунт підвищеної кислотності, додайте в нього вапно або доломітове борошно при перекопуванні. Вапно не сполучається з фосфорними добривами, тому між ними повинен бути проміжок не менше 3 тижнів. Вапно також не повинно стикатися з корінням.

Посадкова поживна суміш повинна складатися з родючого грунту, органічних і мінеральних добрив. Грунт змішується з добривами, перед тим як ви на третину заповните нею посадкову яму. Можна вносити добрива в грунт відразу при перекопуванні. На малюнку вище показано, як в яму опускати саджанець. Добривами можуть служити компост або перегній, близько 2 відер на яму, десь кілограм деревної золи і суперфосфату. Намагайтеся трохи краще перемішати добрива з грунтом. Коли ми закладали сад, восени при перекопуванні грунту ми додавали гній і відкладали посадку дерев ще на рік.

Свіжий гній в яму закладати не рекомендується, це шкодить корінню. Також в посадкову суміш не додавайте добрива з азотом, це сповільнить приживлюваність ваших саджанців.

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_3.jpg

Між рядами потрібно брати близько 6 м, а між деревами в ряду – не менше 4 м (ця відстань підходить для сильнорослих сортів, якщо ваші сорти не сильнорослі, то можете взяти відстань менше).


ФОРМУВАННЯ КРОНИ ТА ОБРІЗКА ЯБЛУНІ 

Для наших широт оптимальним буде розріджено-ярусний або вазоподібний тип крони

Розріджено-ярусний тип крони

Суть такої крони в тому, щоб залишити центральний провідник, а з гілок формувати яруси. У дорослого дерева скелетних гілок 6-8.

1 рік. Якщо вашому саджанцю 2-3 роки і на ньому вже виріс однорічний пагін, пора закладати крону. Позначте штамб, для цього від землі відміряйте 50 см і відзначте це на стовбурі. Формуємо перший «ярус» – від відміряних 50 см відміряйте ще близько 30 см. Всі пагони, які розташовуються вище, необхідно вирізати (над добре розвиненою брунькою).

2 рік. Якщо на наступний рік на штамбі виростуть які-небудь гілки, їх необхідно прибрати. З гілок, які були нами залишені у минулому році вище рівня штамба, необхідно залишити три гілки. Нижня повинна розташовуватися на рівні 50 см, 2 інші розташуйте вище по стовбуру з відстанню один від одного десь близько 15 см. На малюнку 2 видно, що одна гілка спрямована в один бік, а дві залишилися в іншу. Видаліть також гілки, які виросли в місці обрізки стовбура. Вони мають гострий кут і будуть ламатися і конкурувати з провідником. Гілки, що не входять в остов, обрізуються на кільце. Деякі садівники не обрізають такі гілки, а відгинають в горизонтальну площину. Зростання їх при цьому сповільниться, а плодоношення може прискориться. Якщо гілки менше 30 см, залиште їх. Три скелетні гілки укоротіть так, щоб вони були на одному рівні.

Важливо: Центральний провідник навіть у дорослого дерева повинен бути вище скелетних гілок.

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_4.jpg

3 рік. Закладаємо наступний ярус. Відступіть від трьох перших гілок близько 50 см і закладіть 2 гілки, спрямовані в різні боки. Усі гілки треба вирівняти, для цього виступаючі вкоротити. Конкуруючі пагони потрібно видалити, приріст провідника вкоротити. Відігнуті гілки вкорочують на кільце, якщо вони починають загущати крону.

4 рік. Закладається скелетна гілка третього ярусу на відстані близько 40-50 см. Також коротшає провідник, зайві гілки обрізуються на кільце, пагони коротшають. Це і є остов крони. Через кілька років одиночна гілка визначить своє центральне місце, потрібно зрізати центральний провідник. Ви отримаєте висоту, якої згодом варто дотримуватися.

Вазоноподібний тип крони

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_5.jpg

ДОГЛЯД ЗА ЯБЛУНЕЮ

Аналогічний догляду за грушею.

Нашому яблуневому саду вже 10 років і щороку він чим-небудь радує нас:

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_6.jpg

Міжряддя вже наявного яблуневого саду культиватором не проходять, щоб не пошкодити коріння. Ми косимо траву тримерами і трохи рихлимо грунт біля дерев, який, до речі кажучи, замульчується в пристовбурних кругах.

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_7.jpg

РОЗМНОЖЕННЯ ЯБЛУНЬ 

Насінням. Використовується для вирощування підщеп для щеплення або виведення нових сортів.

Відводками. Цей спосіб застосовується, якщо ви хочете отримати кілька сортових яблунь від одного саджанця. Однорічне дерево восени садять під нахилом, навесні пригинають і пришпилюють до землі, засипають землею. До осені потрібно рясно зволожувати землю, а перед заморозками як слід утеплити молоді корені. Наступної весни відводки можна відокремлювати і висаджувати на постійне місце.

Щепленням. Використовуємо, якщо у вас є сортові черешки і дикі підщепи. Існує багато видів щеплень, але я розповім про щеплення в бічний зріз і копуліровку просту.

  • yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_8.jpgЩеплення в бічний зріз. Цієї весни я разом з фахівцем з щеплення прищеплювала свою дичку. Коли саджанцю було 2 роки, йому вже було зроблено щеплення, але вона не прижилася, тому вже в дорослому стані ми вибрали гілку для щеплення, копуліровочним ножем зробили косий заріз через кору, а щепу обрізали з двох сторін (на малюнку друга гілка), так що він загострився і вийшло як би з’єднання обох сторін. Після чого ввели його в надріз підщепи (позначено літерою в) так, щоб зрізи повністю збіглися і вийшло тісне прилягання частин прищепи та підщепи (повний збіг камбію). Місце щеплення обмазується садовим варом і обмотується плівкою. Коли черешок рушить у ріст, верхню частину підщепи потрібно зрізати садовим ножем, щоб від місця щеплення росла тільки щепа, місце зрізу замазатиyablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_9.jpg садовим варом.
  • Копуліровка проста. Цей вид щеплення використовується при приблизно однаковому діаметрі гілки прищепи та підщепи. На підщепі і привої потрібно зробити однакові косі надрізи, поєднати і домогтися повного збігу частин. Якщо товщина різна, добийтеся повного збігу хоча б з одного боку. Після чого обмажте стик варом і закріпіть щеплення мотузкою. Верхній зріз живця також потрібно обмазати садовим варом. Таке щеплення робиться взимку, коли дерева перебувають у стані сну. Зазвичай використовують саджанці 2 років.

СОРТИ ЯБЛУНІ

Сорт яблука Орловське смугасте

Дозріває пізно восени. Великі плоди. Має стійкість до парші. Плоди великі, м’якоть дрібно зерниста, кремового відтінку. Колір плодів під час знімної зрілості зелено-жовтий з розмитим рожевим рум’янцем. У момент споживчої зрілості, коли яблука полежать не менше півтора місяців, окрас стає жовтого кольору з зеленим відтінком і рожевим рум’янцем. Смак яскраво виражений, кислувато-солодкий, дуже соковитий.

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_10.jpg

Сорт яблук Сінап орловський

Дозріває пізно, зате досить довго зберігається взимку. Дерево яблуні цього сорту розлоге і широкою кроною. Самі яблука від великих до дрібних розмірів, округлої форми. Забарвлення плодів, коли їх необхідно зняти з дерева, повинно бути зелено-жовтим, в процесі зберігання яблука вилежуються і шкірка стає золотисто-жовтого кольору, це означає, плоди готові до споживання. З того боку, де на яблука найчастіше світило сонце, буде рожевий рум’янець. М’якоть цього сорту дуже соковита, жовтуватого кольору з зеленим відтінком. Відрізняється хорошими смаковими якостями. Яблука в міру солодкі, мається кислинка. Аромат ледве помітний. Зняти плоди з дерева потрібно в кінці вересня, а дозріють вони десь до листопада, з цього моменту починається споживча зрілість. Дерева починають давати плоди вже до 5 років, плодоносити буде добре, але як буде зав’язь (не щороку). Сорт стійкий до морозів і парші.

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_11.jpg

Сорт яблук Орлик

Плодоносити почне вже до 4 років. Плоди середньої величини, ніжного, солодкого смаку, м’якоть кисло-солодка з деякою пряною родзинкою, кремового кольору з невеликою зеленцою. Плоди яскраво-червоного кольору з розмитими зеленими смужками. Дерево середньоросле з округлою кроною.

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_12.jpg

Сорт яблук Антонівка звичайна

«Класика жанру». Плоди отримаєте на 10 рік після посадки, плоди середньої величини, кислого смаку. Дозрівають вже будучи на зберіганні, наливаючись більш глибоким смаком, набуваючи солодкуватий смак. Забарвлення при зніманні зелено-жовте, в процесі лежкості стає жовтою. М’якоть жовтуватого відтінку.

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_13.jpg

Зовсім недавно дізналася про новий оригінальний сорт яблук «Рожева перлина» з рожево-червоною м’якоттю. Подивіться, які хороші:

yablynya_posadka_doglyad_rozmnojennya_sorti_14.jpg